Porównanie prędkości dysków SSD i HDD

Zobacz, o ile szybciej system się uruchamia, ładuje aplikacje i przesyła dane za pomocą dysku SSD.

Po przejściu na dysk SSD komputer będzie miał znacznie szybsze uruchamianie systemu, ładowanie aplikacji i przesyłanie danych, aby ostatecznie zaoszczędzić czas.

Jakie są różnice między dyskiem SSD a dyskiem twardym?

Dyski HDD są oparte na magnetycznych talerzach obrotowych, technologii stosowanej od połowy lat 50. XX wieku. Dane są zapisywane i odczytywane z wirujących talerzy lub dysków za pomocą ruchomych głowic. Dyski HDD to urządzenia mechaniczne z wieloma ruchomymi częściami, dlatego są bardziej podatne na awarie mechaniczne i awarie spowodowane warunkami otoczenia, takimi jak ciepło, zimno, wstrząsy i wibracje. W napędzie SSD talerze i głowice są zastępowane przez układy pamięci, podobne do popularnych produktów USB, SD i CompactFlash. Dyski SSD nie mają ruchomych części, co praktycznie eliminuje opóźnienia związane z dyskami twardymi. Ponadto dyski SSD są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane warunkami środowiskowymi niż dyski HDD. Dyski SSD zostały zaprojektowane jako kolejna generacja pamięci masowej na rynku masowym, a zatem mają ten sam format i wykorzystują te same połączenia SATA, co dyski twarde obecnej generacji.

O ile szybszy jest dysk SSD?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma dwóch identycznych systemów, a na system operacyjny, załadowane sterowniki, używane aplikacje, szybkość i konfigurację procesora oraz wiele innych czynników może mieć wpływ wydajność. Istnieje kilka testowych stron internetowych i czasopism, które testowały dyski SSD pod kątem dysków twardych i wykazały, że dyski SSD są znacznie szybsze. Na przykład, jeśli porównaliśmy wydajność odczytu losowego, dyski SSD są o ponad 20000% szybsze niż dyski HDD o wysokiej wydajności.

Warto zauważyć, że fizyczne dyski twarde nie mają wpływu na dyski SSD. Talerze dysków twardych mają konstrukcję kołową (jak CD), a dane przechowywane w środku koła są dostępne z mniejszą szybkością niż dane na krawędziach. Dyski SSD mają jednolity czas dostępu na całym dysku. Wydajność dysku twardego również spada z powodu fragmentacji danych, podczas gdy wydajność dysków SSD nie ma znaczącego wpływu, nawet jeśli dane nie są przechowywane w sposób ciągły.

Czy przy wyborze dysku SSD zamiast dysku twardego występują jakieś kompromisy?

Jedynym czynnikiem przemawiającym za dyskami twardymi jest cena za gigabajt; dlatego dyski twarde są obecnie sprzedawane w pojemnościach co najmniej 500 GB, a dyski SSD są sprzedawane w pojemnościach co najmniej 30 GB. Kingston oferuje obecnie dyski SSD od 30 GB do 960 GB.

Tradycyjne dyski twarde są najlepsze, jeśli pamięć masowa jest w terabajtach, co jest twoją podstawową potrzebą, a dyski SSD są doskonałe, jeśli wydajność jest ważniejsza. Dysk SSD jest często używany jako dysk rozruchowy do przechowywania systemu operacyjnego i aplikacji oraz dysk twardy do przechowywania plików danych.

Instalacja sprzętu SSD do notebooków i komputerów stacjonarnych. Przesyłanie danych

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2021 przez x555

Dodatkowe informacje

Jeżeli nie wiesz jak podłączyć dodatkowe urządzenie do swojego komputera i potrzebujesz instrukcji jak prawidłowo je podłączyć, możesz skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na tej stronie (znajdującej się w prawym górnym rogu każdej strony) lub napisać do nas.

Do korzystania z dowolnego urządzenia komputerowego wymagane jest oprogramowanie (sterowniki). Zaleca się korzystanie z oryginalnego oprogramowania dołączonego do urządzenia komputerowego. Jeżeli nie posiadasz oprogramowania i nie możesz go znaleźć na stronie internetowej producenta swojego urządzenia komputerowego, możemy Ci pomóc. Podaj nam model swojej drukarki, skanera, monitora lub innego urządzenia komputerowego, a także wersję systemu operacyjnego (na przykład: Windows 11, Windows 10, Windows 8 itp.).

Znajdowanie informacji o systemie operacyjnym w systemie Windows 11

Znajdowanie informacji o systemie operacyjnym w systemie Windows 11

W obszarze Specyfikacja urządzenia sprawdź edycję i wersję systemu Windows działającego na Twoim urządzeniu.

Jak sprawdzić, jaka wersja systemu operacyjnego jest zainstalowana na Twoim urządzeniu Mac. Z menu Apple w lewym górnym rogu ekranu wybierz opcję Informacje o tym Macu. Powinna zostać wyświetlona nazwa systemu macOS, na przykład macOS Sonoma, po której następuje numer wersji. Jeśli chcesz również znać numer kompilacji, kliknij numer wersji, aby go wyświetlić.

Zainstaluj sterownikiJak zainstalować sterowniki, jeśli nie ma pliku setup.exe i jak zainstalować sterowniki przy użyciu pliku .INF. W takim przypadku otwórz pobrany plik, który powinien zawierać sterownik i użyj pliku .INF do instalacji. W tym artykule opowiemy i pokażemy, jak zainstalować sterownik za pomocą pliku .INF.
Oprogramowania komputerowegoNiezbędne oprogramowanie dla każdego komputera - Jeśli kupiłeś nowy komputer lub ponownie zainstalowałeś system operacyjny, na tej stronie znajdziesz całe niezbędne oprogramowanie i instrukcje dotyczące jego instalacji. Oprogramowanie dla komputerów z systemami operacyjnymi: Windows 11, 10, 8.1, 7, Vista, XP.
Oprogramowanie skaneraJeśli nie możesz znaleźć oprogramowania skanera lub nie wiesz, jak używać skanera do skanowania dokumentów i zdjęć. Ten problem występuje, ponieważ niektóre drukarki, skanery i urządzenia wielofunkcyjne mają tylko sterowniki, ale nie mają konkretnego oprogramowania do zarządzania skanerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *